Kardiologie je součástí interní medicíny a v rámci onemocnění psů a koček hraje významnou roli. Pomocí správně diagnostikovaného onemocnění srdce lze zvířeti prodloužit a značně zkvalitnit život.
Základem vyšetření je posouzení anamnézy a důkladné klinické vyšetření pacienta zahrnující celkový stav, důkladnou „auskultaci“, „palpaci“ tepu, posouzení barvy sliznic atd. Při podezření na srdeční onemocnění ať už vrozené či získané přistupujeme k detailnějším diagnostickým metodám. Srdce i plicní pole lze například posoudit pomocí rentgenového vyšetření, na naší klinice disponujeme vysoce kvalitním RTG přístrojem s přímou digitalizací, to znamená, že snímek je vyhotoven během 3 vteřin a zobrazen na monitoru počítače, kde s ním můžeme dále pracovat a proměřovat veškeré nezbytné parametry.
Nedílnou součástí kardiologického vyšetření je samozřejmě ultrasonografické vyšetření, tedy vyšetření pomocí ultrazvukových vln. USG přístroj značky Ultra Sonix, který na naší veterinární klinice Suchdol vlastníme disponuje speciálním kardio-programem, který zvládne posoudit srdce kočky i vlkodava.
Při odhalení vrozené srdeční vady je někdy třeba jednat ihned a to někdy i chirurgicky, při konzervativní léčbě (pomocí léků) je potřeba pacienta v pravidelných intervalech monitorovat a léčbu tak upravovat přímo na míru konkrétního jedince.
V některých případech odebíráme vzorek krve pro posouzení hladiny krevního „Troponinu“. Tento ukazatel nám objasní případný rozsah poškození srdečního svalu (myokardu).
Mezi hlavní příznaky srdeční nedostatečnosti patří snížená tolerance zátěže, kašel, ztížené dýchání ale i náhlá ztráta vědomí. Proto nás při jakémkoliv podezření neváhejte kontaktovat.
Má váš pes šelest? Není hned důvod k panice.
Pokud u vašeho psa našel veterinář při preventivní prohlídce šelest, nebojte se, nemusí se hned jednat o život ohrožující stav. V takové situaci je zapotřebí určit jednak to, o jaké onemocnění, a hlavně o jakou fázi onemocnění se jedná. Právě k tomu nám slouží vyšetření echokardiografické (sono srdce) a rentgenologické (rentgen).
Představte si, že máte středně velkého psa ve věku 8 let a veterinář vám na základě běžného vyšetření sdělí, že vás pes má šelest na srdci. Co s tím? Konstatovat tento fakt nestačí a je potřeba pátrat dál. Dnešní sonografické a rentgenologické vyšetření umožňuje určit, do jaké míry je srdce poškozeno a na základě této informace lze určit vhodnou léčbu.
Nejčastější srdeční onemocnění u psů menšího a středního vzrůstu v dospělém věku je degenerace mitrální chlopně. Jedná se o změnu tvaru chlopně v srdci, která s vzrůstajícím věkem zvířete nemusí plnit na 100% svojí funkci. To, že chlopeň svojí funkci neplní, nejste zpočátku jako majitel psa schopný poznat, protože navenek se pes chová normálně.
Je nutné si uvědomit, že toto degenerativní onemocnění srdce u psů není zcela vyléčitelné. I přesto však při správné diagnostice lze určit stádium onemocnění a nasadit léčbu, která vašemu mazlíčkovi může zkvalitnit, ale hlavně prodloužit život. Proto pokud váš veterinární lékař objeví při vyšetření srdeční šelest, chtějte podrobnější vyšetření srdce.