Může se to stát každému. Pejsek zblajzne něco nedobrého v lese při procházce údolím Únětického potoka. Rozhodne se vyjít na vandr přímo po hlavní silnici z Horoměřic do Statenic a „potká“ ho neukázněný řidič. Jako páníčci a paničky neovlivníte všechny krizové situace, ale při jejich řešení vám pomůže několik zásadních rad, které mohou před návštěvou veteriny vašemu čtyřnohému miláčkovi zachránit život.
O nehodách či úmyslných útocích na vaše mazlíky neradi mluvíme. Jenže v naší veterině se s podobnými situacemi setkáváme poměrně často: Někdy k nám přijíždějí majitelé psů a koček, když to není úplně potřeba, jindy už celkem pozdě.
Jasně, pokud jste z Úholiček, nebo třeba z Nebušic a máte to k nám na veterinu Suchdol, co by kamenem dohodil, je lepší pro jistotu přijet s každým škrábnutím. Jistota je jistota. První „vyšetření“ či rychlou pomoc můžete poskytnout svému zvířecímu parťákovi sami.
V jakých situacích byste měli zbystřit?
Špatná potrava, lehká otrava
Problematika otrav psů z různých nástrah povalujících se venku v lese, na ulici, ale i doma, je stále velice běžná. Kromě toho, že zvířata mohou sežrat jedy, které běžně používáme v domácnosti, někdy jsou jasnými pachateli přímo majitelé zvířat.
Nedávno na našiveterinu zavítala pacientka z Horoměřic. Byla to fenka německého ovčáka a přivedla ji zdrcená panička. Marod měl zrychlený tep srdce, zvýšenou nervozitu, neklid, svalové křeče a záchvaty. Co teď s ní?
Snědl Váš pejsek něco neobvyklého? Nebyli jste někde na procházce v lese, kde by mohl vyčmuchat nějakou zdechlinu? Nic z toho. Nakonec z paničky vylezlo, že fence v dobré víře nadělila k narozeninám čokoládu, která je pro psy vysoce toxická.
Kromě čokolády se do trávicího traktu psů snadno dostanou jedy na hlodavce, pesticidy, vodní řasy apod.
Tak, či tak, postupujte následovně:
- vyvolejte zvracení – čím dřív, tím líp. Ideální je namíchat 3% peroxid vodíku v poměru 1:1 s vodou a podat ho zvířeti injekční stříkačkou
- podejte černé uhlí – černé uhlí umí navázat toxiny, dávkujte půl tablety na kilogram živé váhy
- zavolejte veterináři – nepodceňujte nic. Pokud se zvíře chová jinak, než obvykle, klidně zavolejte na naší veterinu Suchdol. Není podstatné, jestli jste z Nebušic, nebo Statenic, rádi váš problém vyřešíme
- informujte policii i okolí – pokud se jedná o otrávenou návnadu, zavolejte policii a sdělte to i ostatním pejskařům a chovatelům koček. Předejdete dalším otravám.
Psi mají vodu rádi, ale…
Někteří pejsci vodu milují a do řeky či rybníka skočí bez přemýšlení. Je to hra a neřeší, co by se mohlo stát. Obzvláště v našem okolí: Například kolem Únětic je řada rybníčků a vodních ploch, kde psi rádi dovádějí. Úholičky zase leží v blízkosti Vltavy, která umí být perfektně zrádná.
Proud dokáže psa nepěkně „semlít“ a unavit, protože nezkušený jedinec netuší, jak se chovat. Lehce se vysílí a může začít tonout. Jak se zachovat?
- v takové situaci je jakákoliv veterina velice daleko, pokuste se zvíře dopravit co nejrychleji na břeh
- otevřete mu a vyčistěte tlamu
- zvedněte ho na zadní nohy, držte hlavou dolů a opatrně s ním kývejte
- větší plemena uchopte rukou kolem břicha, přehoďte si ho přes rameno a tlačte na hrudník
- pokud je to nutné, zahajte masáž srdce či umělé dýchání
- zavolejte do veterinární ordinace pro další rady či příjezd veterináře
Škrábanec i bodnutí – nebezpečí infekce
Při procházce se snadno může stát, že se pes poraní o sklo, starý plech… Není se čemu divit. Vždyť psi nejraději létají po lese a v amoku nekoukají kolem. To je pak hned. V nejhorším případě však může nastat horší situace – psí rvačka zakončená pokousáním.
V naší veterině jsme často ošetřovali jednoho nezbedníka: I když měl pozemek obehnaný vysokým plotem, ve kterém byste snad nenašli slabinu, dokázal se nějak prokousat. Jeho typickým výletem byla trasa ze Statenic do sousedních Horoměřic, kde měl svého úhlavního nepřítele. Když se vrátil dodrápaný domů z boje, majitelům jsme vždy radili:
- nejnebezpečnější je infekce – ránu vyčistěte, případně ostříhejte okolní srst
- na krvácející ránu použijte obvaz k zastavení krvácení
- po ošetření místo chraňte, jedná-li se o ránu na tlapce, použijte ponožku či botičku
Pokud je rána většího charakteru, nebo hodně krvácí, každopádně zavolejte na veterinární kliniku. Pro dobro své i dobro vašeho psa.
Doufáme, že jsme vás příliš nevyděsili. Je však lepší být připravený na každou situaci, než zůstat stát jako přikovaný, zatímco mazlíka trápí nějaký problém. Ví bůh, možná díky těmto radám pomůžete i jinému raněnému zvířeti.
Každopádně, ať jste z Únětic, Nebušic, nebo Úholiček, v naší veterině máme stále telefon u sebe a dveře otevřené.