Zadat dotaz
skvrna na dásni
Dobrý den,moje dvouletá kočka má na horní,zevní dásni černou skvrnu,málo žere - granule,z kapsičky olíže pouze sos,zdá se mi málo aktivní,většinu dne i noci prospí -mohou tyto příznaky souviset s onou skvrnou? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, dásně jsou často pigmentované. Je to zcela normální jev. Nemyslím si, že by skvrna souvisela s jejím nechutenstvím.Příčinou nechutenství múže být problém se samotným příjmem potravy jako například onemocnění dentice či například imunitně zprostředkovaná stomatitida u koček, která se projevuje zčervenánímhlavně hltanové oblasti. Nebo může být nechutenství spojené s jiným například systémovým onemocněním jako je například onemocnění ledvi. Doporučuji navštívit veterinárního lékaře.S pozdravem Součková.
Pigmentová skvrna na tvrdém patře
Dobrý den, mám 4měsíční britské kotě, které má hnědou skvrnu v tlamičce na horním patře uprostřed. Chtěla bych se zeptat, zda je to normální jev, nebo je třeba navštívit veterináře. Děkuji za odpověď
Dobrý den, je to zcela normální jev. Není potřeba mít obavy. S pozdravem Leoš Krkoška.
Odstranění zubního kamene.
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu, případnou pomoc ohledně odstranění zubního kamene u našeho psíka (Pražský krysařík) Členem naší rodiny se bohužel stal až jako senior a vypadá to, že po celou dobu jeho života nebylo o chrup nijak pečováno. Před měsícem mu zjistili, že infekce se od zubů rozšiřuje dále do nosu. Jediné řešení je okamžité ošetření pod narkózou(pravděpodobně včetně extrakce některých zubů). Za normálních okolností bychom se zákrokem neváhali ani vteřinu, ale vzhledem níže uvedených skutečnostem teď řešíme velké dilema..: a) Věk (jen odhadovaný-jedná se o nalezence): 16-17 let, b) Šelest (větší srdce levá strana v systole i diastole, la zvětšené), rtg naštěstí čistý (dáváme Enap 2,5 mg 1/4 2x denně), c) Selhávání ledvin. Se psíkem už jsme dvakrát absolvovali třídenní infuz. terapii, přičemž ta druhá (v srpnu min. roku) už nebyla tolik efektivní a zdálo se nám, že jí i hůře snáší. Pro možnost obrázku o jeho stavu ledvin uvádím výsledky z posledních dvou biochemických vyšetření ( z 12.11.12 a z 4.3.13) GLU: 7,64 následně 7,13 mmol/L, UREA: 17,6 násl. 26,2 mmol/L, CREA: 118 násl. 141, BUN/CREA: 38 násl. 46, TP: 68 násl. 66 g/L, ALB: 26 násl. 25 g/L, GLOB: 42 násl. 41 g/L , ALB/GLOB: 0,6 (oba testy), ALT: 15 následně 10 U/L, ALKP: 53 násl. 62 U/L V současnosti (tak 14 dní) zánět zubů potlačujeme Stomorgylem. Netušíme však jak dlouho psík, vzhledem k jeho poškozeným ledvinám, může tuhle antibiotickou kůru ještě vydržet. Moc vás tedy prosíme, poraďte nám co by dle vašeho názoru pro něj bylo nejlepší. Pokračovat pouze v tlumení zánětu antibiotiky dokud to ledviny vydrží (obávám se ale že to bude otázka dní nebo týdnů) nebo ho nechat operovat. Přikláníme se k té operaci ale je reálná možnost, že ledviny a srdíčko tu inhalační anestezii zvládnou?? Jen podotýkám, že hafík má stále chuť k životu!! Žere, pije, hlídá, Někdy při hře řádí takovým způsobem jako by mu snad ani nedocházelo, že už je to pán v letech a měl by se tedy aspoň trochu šetřit 🙂 Předem velice děkuji za odpověď!
Dobrý den paní Kovářová, někdy se skutečně stane, že jsme postaveni do situce, kdy je potřeba rozhodnout zda provádět zákrok v anestezii či nikoli. Podle popisu laboratorních hodnot na tom ledviny nejsou zase tak špatně jak se domníváte. Obecně se chirurgické nebo stomatologické zákroky provádějí u zvířat s onemocněním srdce nebo jiného orgánu. Závisí na stupni poškození. Naštěstí dnes máme k dispozici takové kombinace anestetik s inhalační anestezií, že to má minimální vliv na funkci orgánů. Co se týče antibiotik, samozřejmě není vhodné je podávat až do konce života. Stav v dutině ústní jsem neviděl a takto na dálku se nedá posoudit co by bylo potřeba a za jakých podmínek udělat. Pokud se rozhodnete stačí zavolat a provést případně vyšetření před zákrokem. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
Vyšetření očního pozadí
Dobrý den , mám 7 letou kočku která má potíže se zrakem, naraží do věcí, při vyšetřeni my bylo sděleno že nevidí nejspíš vůbec ,krevní testy vyloučili cukrovku , a jeterní byli v pořádku . Bylo my doporučeno nechat někde vyšetřit ještě oční pozadí .chtěla jsem se zeptat zda se u Vás musím na vyšetření objednat a jaká je cena za vyšetření . děkuji za odpověd . Jitka
Dobrý den, toto specializované vyšetření očí neprovádíme. Oční specialista, který Vám pomůže je doktor Petr Gbelec ve Veterinární nemocnici na Praze 10. www.aavet.cz S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
problémy s vyprázdněním
Dobrý den, chovám chameleona jemenského a má problém s vylučováním. Před týdnem jsme ho vzali k veterináři, který provedl rentgen, na kterém nezjistil nic závažného. Poradil nám lázeň a cvrčky v oleji (které jsme již pár dní podávali) a ještě ten den se vyprázdnil. Bohužel je to opět týden, co chamík nebyl na velké. Nezdá se být nafouklý, ani apatický. Také se mu nemohlo dostat do tlamičky nic špatného, jelikož krmíme z pinzety. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, postup veterinárního lékaře byl správný. Pokračovala bych nějákou dobu v koupelích a to i po vyprázdnění vašeho chameleona, aby ze sebe dostal všechno. Důležitou součástí je samozřejmě i úprava krmení. Pokud krmíte většími cvrčky, šváby apod, může se problém opakovat. Doporučila bych krmit mladým hmyzem, který ještě nemá tvrdé krovky a nečiní problémy při trávení.S pozdravem Michala Součková.
Stehy po operaci
Dobrý den, zítra to bude týden, co byla moje fenka na kastraci. Bohužel se jí dneska podařilo rozlízat si na jednom místě stehy. Stehy drží, ale místo je načervenalé. chtěla bych se poradit, zda jí to mám nějak ošetřit (např. postříkat ajatinem a natřít framykoinovou mastí) nebo nechat tak a vyčkat, co to udělá. Děkuji za pokud možno rychlou odpověď.
Dobrý den. Vždy je potřeba zabranit olizování ze strany pacienta, aby nedošlo k poškození vlastní sutury. V případě rozlízání se jizva hojí o něco déle, velmi vyjímečně se tam může rozšířit i infekce. S pozdravem Leoš Krkoška.
Trávicí potíže u jorkšíra
Dobrý den, yorkšírka 6 let, přes rok kručení ve střevech ,aspon dvakrát v týdnu, občas zvrací štávy, žere granule, hovězí maso, kuřecí. Jinak po piškotech, tyčinkách na zuby, párku jí není dobře a ozve se škrundání.v té době neklidná a skoro celý den pochoduje sem a tam. Veter, nám řekl jen aby jsme jí nedávali to po čem jí není dobře. Dnes jí ale bylo špatně i po granulích. Už si nevím rady. Děkuji za odpověd.
Dobrý den, pokud je více druhů krmení po kterých má Váš yorkšírek potíže jsou dvě možnosti. Buď se pokusíte vyhnout těm surovinám co mu nedělají dobře a nebo je možno udělat vyšetření zda popisované problémy nejsou následkem nějakého problému. Ne vždy se musí jednat o něco vážného, ale třeba taková intolerance na potravu nemusí být pro pacienta úplně příjemná. S pozdravem Leoš Krkkoška, Ph.D.
Kulhání u králika
Dobrý den, mám zakrslého králíčka cca 2 měsíce a z ničeho nic začal jakoby kulhat a nedošlapuje na jednu zadní pacičku. Chová se ale zcela normálně, jí pije i se nechá mazlit a když na packu sáhnu tak se necuká a nejeví známky bolesti. Prosím o radu, děkuji.
Dobrý den, v případě výskytu kulhání u králička můžeme pár dní počkat. Nejčastěji se jedná o drobné zranění z klece. Pokud problém pokračuje je vhodné vyhledat odbornou pomoc. S pozdravem Leoš Krkoška,Ph.D.
Výhřez žlázy III víčka
Dobry den, koupila jsem čivavu byla stara 2 mesice, v 5 mesicich poprve mnela zacervenale oko, jako kdyby ji neco lezlo jako strivko,po vmasirovani to zmizlo, dnes ji 7 mesicu a to strivko leze casteje musim do strcit a vmasirovat do oka. Co to prosim muze byt a jestli je nutna operace?Prosim napiste.
Dobrý den, podle popisu by se mohlo jednat o výhřez žlázy pocházející z přetího víčka. V první řadě je vhodné vyzkoušet aplikaci očních kapek. Kdyby to nepomoho je možno zvolit chirurgický přístup, kdy se zmíněná žláza ukotví dovnitř. Dříve se celá žláza odstraňovala což mohlo mít za následek syndrom suchého oka. To se již dnes nedělá. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
Paraziti v srsti
Dobrý den, mám takový problém s naší kočkou. Našli jsme ji na ulici jako malé koťátko a ponechali jsme si jí. Doteď bylo vše v pořádku, ničeho nezvyklého jsme si nevšimli, žrala i pila normálně. Dnes jsme si na jejím normálně bílém ocásku všimli tmavě hnědé skvrny a když jsme se baterkou podívali skrz srst na kůži, našli jsme černé tečky všude okolo té hnědé skvrny. Nejdříve jsme si mysleli, že je jenom špinavá, ale vypadá to, jako by ji ,,sžírali" nějací paraziti. Celé ztěžuje to, že žijeme v Anglii. Hned zítra s ní určitě zajdeme k veterináři, jen jsem se chtěla zeptat, jestli už jste se s něčím takovým setkal. Máme o ní velký strach. Děkuji za odpověď
Dobrý den, pravděpodobně se jedná o bleší trus. Běžná protibleší opatření by měla stačit. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.