Zadat dotaz
Poporodní kontrola
Dobrý večer, moje fenka Pražský krysařík je po porodu a je možné, že veterinář nepozná ultrazvukem 2 a 4 den (po porodu), zda má v sobě fena mrtvé štěně ? Děkuji JŠ
Dobrý den, aby nedošlo k omylu je lepší provést po porodu rengenologickou kontrolu dutiny břišní, aby se vyloučila přítomnost mrtvého plodu v děloze. Kdo má s ultrazvukem dostatek zkušeností provádí jen tuto kontrolu. S pozdravem leoš krkoška, Ph.D.
Potíže s lokty
Dobrý den,chtěla jsem poprosit o radu. Máme 9 měsíční štěně VSSP, a na výstavě nám pí.rozhodčí řekla že má volné lokty. Je to prosím tím, že je to ještě štěndo a zpevní se samo z procházek, nebo máme začít přidávat navíc nějakou kloubní výživu, popřípadě jakou byste doporučil ? Krmíme BRIT care Junior Large Breed Děkuji
Dobrý den, u mladých zvířat dochází k postupnému vyzrávání vazivového aparátu v kloubech. Volil bych přiměřenou zátěž, aby se vazizový aparát nepřetěžoval. K definitivnímu ukončení vývoje vazů dochází ve věku kolem 12 až 14 měsíce věku. Z preparátů můžete použít například Alavis. Ale největší práci v kloubech udělá příroda sama. Co se týče krmení, tak zvolené krmivo je dobré. Neměnil bych ho. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
Útvary na kůži
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 3,5 roku starou fenu, je to křéženec NO a labradora, zhruba před dvěmi měsíci byla na vyříznutí takové bouličky. Veterinářka mi řekla, že je to napadení mazových žláz. Včera jsem jí objevila další, je pravda, že ji budu muset nechat utratit? Opravdu se s tím nedá nic dělat? Vážně nemá cenu to vyříznout znovu? Prosím za radu a předem děkuji za odpověd.
Dobrý den, podle dotazu máte problém s kůží u velmi mladého zvířete. Kožní útvary mohou být různého původu. Někdy se jedná o rakovinný proces, i když u Vás na to nesedí věk (fenka je ještě mladá), nebo různé nerakovinné procesy. Důležitý je výsledek histologického vyšetření odstraněného útvaru. Podle tohoto výsledku se postupuje dál. Pokud výsledek máte nebo můžete sehnat mohu ho posoudit a poradit dál. V případě , že se nejdená o nádor lze situaci řešit například kryalilzací, coč je vypálení pomocí tekutého dusíku v lokální anestezii bez nutnosti operace a uspávání. Samozřejmě opakovaná operace útvaru na kůži je také možná. Euthanázie je opravdu krajní řešení, které v tomto případě není nutné. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
Potíže s ocasem
Dobrý den, máme 10ti letého dlouhosrstého jezevčíka. Zhruba před 2 měsíci mu začali masivně padat chlupy na špičce ocasu. Navštívili jsme veterinu, zde nám bylo řečeno, že se jedná o reakci na chlad, případně, že se někde uhodil. Bohužel cca po měsíci si začal ocas do krve kousat. Opět jsme navštívili veterináře, dostal injekčně ATB + injekci proti svědění, ocas mu byl zavázán s nějakou hojivou mastí + dostal límec. Po čase vše vypadalo lépe, koupali jsme v heřmánku a mazali kalciovou mastí, vše na radu paní doktorky. Ocásek se zlepšil, ušili jsme takový futrálek, aby jej stále neměl zavázaný a mohlo to lépe dýchat. Bohužel pes si ocas opět rozkousal do krve. Opět jsme navštívili veterinu, paní doktorka podpořila mou teorii, že se může jednat o následek stresu - máme doma malé miminko a pejsek si asi těžko zvyká na to, že již není první. Dostali jsme léky Synulox, Norocarp a Alavis calming, bohužel pes má neustále nutkání ocas si kousat a někdy zcela bolestivě zakníkne, sám od sebe, aniž by se mu ocasu kdokoliv dotkl. Už opravdu nevíme, jak dále postupovat, k ocasu se dostane i přes límec, je velmi vynalézavý. Napadlo mne, jestli se třeba nemůže jednat o nějakého parazita, že ho ten ocas tak bolí. Ještě jsem zapomněla dodat, že má ocásek hodně napuchlý. Budu moc vděčná za jakoukoliv radu. Bezděková
Dobrý den, ocas jako takový se velmi špatně hojí. Vychází to z jeho anatomického uspořádání. Pokud má Váš jezevčík nutkání si ocásek poškozavat, má k tomu nějaký důvod. Může se jednat o chronický proces z předchozího zranění, které nám uniklo pozornosti. Následně se vyskytl zánět a už je to začarovaný kruh, kdy si pacient postiženou oblast sám poškozuje. Sám bych udělal rengenové vyšetření ocasních obratlů, zda tam nejsou nějaké změny. V případě bakteriálního zánětu by bylo dobré vzít mikrobiologický vzorek, aby bylo jasné jaká antibiotika použít. Někdy i přes veškerou snahu se ocas nezahojí nebo se problém vrací. V takovém případě jsme nuceni provést amutaci nezbytné části ocasu ve zdravé tkáni. Po tomto kroku je obvykle klid a pacienta už nic netrápí. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
skvrny na zubech
Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s jedním problémem. Mám fenku hovawarta, které je téměř 7 měsíců a asi před necelými 3 týdny jsem u ní objevila tmavé skvrny na horních stoličkách, které náš veterinář diagnostikoval jako zubní kazy. Následně jsem další kazy objevila i na dolních stoličkách (fenka již kompletně přezubila kolem pátého měsíce). Na radu veterináře teď čistím zuby po každém krmení (pastou orozyme), vyplachujeme dezinfekční vodičkou (od Virbacu - Hexarinse) a jednou denně podávám enzymatické žvýkací plátky (orozyme). Prý je šance, že se některé zubní kazy ještě \"rozpustí\" a hlavně, aby se udržovala dostatečná hygiena v ústní dutině. Podle veterináře je, ale problém nejspíš v imunitě. Nechal fence udělat krevní testy - krevní obraz, a dále nějaké testy na imunitu kostní enzym, Ca a P... Zatím jsou jen jedny výsledky, které ukázaly málo globulinů... Fenka je ale jinak živá, veselá, vůbec nebyla nemocná apod. Je přesto možné, že je problém v imunitě? Nemůže se jednat o nějakou dietní chybu (krmíme Brit Care a dáváme chondroprotektivum - konkrétně Chondro HA)? Navíc přestože čistíme a to všechno (viz výše), přesto mám pocit, že to vůbec nepůsobí a spíš se to zhoršuje, není možné tedy dělat ještě něco? Děkuji za odpověď
Dobrý den, nejprve je potřeba odlišit jestli popisované skvrny na zubech jsou skutečně zubní kazy nebo jen pigmentové skrvny. Zubní kaz je u psů velmi vzácný a obvykle se vyskytuje pouze na zadních stoličkách. V případě, že to zubní kaz skutečně je, existuje dnes možnost tento kaz ošetřit a zaplombovat. Dnes lze používat bílé fotokompozitní plomby. Občas se stane. že se kaz zastaví sám a dál nepokračuje. U mladých psů se na zubech občas také vyskytují pigmentové skvrny, které se vytvořily během vývoje zubu většinou po použití některých léčiv. Co se týče zubní hygieny podle popisu děláte maximum. Zvolený postup je ideální. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
kožní problémy u Burunduka
Dobrý den, mám doma Burunduka páskovaného a po zimně se mu na zádech objevilo takové černé kolečko a vůbec nevím co by to mohlo být? Zda-li to není nějaká kožní nemoc. V tom kolečku mi přijde, že má ale méně srsti než po zbytku zádech. Prosím za radu s tímto problémem. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den, záleží na dalších faktorech. Tedy jestli to svědí či nikoli, zda je v té kůži zánět atd. Pokud se jedná o starší zvíře nesmí se také zapomenout na možný nádorový proces. V tomto případě bych určitě navštívil veterinárního lékaře a nechal provést vyšetření. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
Kožní problémy u kočky
Dobrý den,chtěla jsem se Vás touto cestou zeptat co máme podniknout.Máme dva kocoury žijící v bytě 3letého a ročního kteří se často škádlí..ale nejde o nic agresivního.Před týdnem jsme u staršího kocoura objevili v oblasti kde začíná ucho tak na lebce (mají tam většinou takové lysinky) malí stroupek o velikosti hrášku,dnes sme si všimli že už to není stroupek ale rána která je 2x taková..(lesklá a růžová) Během dne jsme nezaznamenali že by si to nijak škrábal.Druhý zdravý kocour dostal cca před 14dni speciální granule proti kryst.v moči které nesmí tento kocour s ránou jíst ale občas sme ho přistihli.Může to být tím? nebo se při hraní jen škrábl? nebo se může jednat o kožní chorobu..máme to něčím vysušovat? hnis neteče... moc děkuji!
Dobrý den, popisovaný problém na kůži hlavy může mít celou řadu příčin. V nejjednodušším případě se může jednat o zranění a on sám si to následně rozškrábal. Občas se setkáváme se specifickým zánětem na kůži koček. Jedná se o alergickou reakci na nějaký podnět. Například krmení. Jestliže jeden kocour dostává zvláštní dietu , tak se nic nestane pokud to občas konzumuje jiné zvíře. Chtělo by to provést cytologické vyšetření případně seškrab na parazita z postižené oblasti, aby se zjistila konkrétní příčina. O léčbu doma se můžete pokusit dezinfekcí místa například naředěným jodovým roztokem (Betadina, Alfadin). S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
Dobrý den, chtěla bych se poradit. Doma mám kočku, která ale žije venku. Tuto zimu ji začala abnormálně padat srst, hubne ikdyž žere a také má malé oči, které skoro neotvírá. Děkuji předem za radu
Dobrý den, v tomto případě je potřeba navštívit veterináře a vyloučit metabolickou poruchu případně další onemocnění. malé oči souvisí s velkou dehydratací. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
kožní problémy u veverky
Dobrý den. Mám zemní veverku Burunduka a v poslední době se jí dost zhoršila srst(má jí naježenou a na zadních packách má dost řídká místa,jakoby lysinky)..potravu přijímá jako před zhoršení srsti a je živá a akční jako zdravá veverka.Myslíte,že to může být zapřičiněno parazity v kůži??Můžete mi poradit nějaký přípravek na drobné savce? Předem děkuji za odpověď. M.P
Dobrý den, skutečně by se mohlo jednat o kožního parazita. Pro potvrzení by bylo dobré udělat kožní seškrab, aby se případný původce prokázal pod mikroskopem. V pozitivním případě lze použít například preparát Advocate. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.
Trávicí potíže u jorkšíra
Hezký den. Máme 9,5 letou jorkšírku,vykastrovanou při Césařkém řezu. Od malinka trpěla na prujmy a zvracení, většinou vždy po vakcínách. Zachranoval se ji život. Byla na granulích RC. Bylo zjištěno, že má sníženou imunitu a dle rozboru krve velmi málo bílých krvinek. To již před 4 roky. Přestali jsem ji očkovat a změnili krmivo na Brit Care- bez obilovin. Brambory + losos. Byla 3 roky celkem dobrá, občas se klepe, je vidět, že má bolesti. Do toho ale i mívá záchvaty žízně, vypije dost, to trvá třeba 3-4 dny, ale třeba měsíc nepije skoro vubec, nebo malinko. Když dostala prujem, už jsem si poradila. 24 hodin hladovka a dodávat tekutiny a granule Intestinál postupně. To 1-2 týdnech postupně jsem převáděla na svoje granule. Ted se ale vždy po převodu na svoje granule vrátil prujem a to vždy ihned- asi po týdnu. Navíc ty Intestinálky ji rozbouřily zase močové cesty, čurá každou hodinu. Na veterině dostala Entizol, který pomohl, ale zase po převodu na své granule, které ji 3 roky dělaly dobře, prujem. Byl rozbor krve a moče, sono dutiny břišní, nasazena antibiotika a konzerva Hills d/d. V krvi opět velmi málo bílých krvinek, na sonu chybí jeden enzym na játrech a v krvi a moč je řídká i když ted, po této stravě- dietě, konzerách, nepije vubec. Proto dávám tekutinu do krmení konzervou. Antibiotika brala po 8 hodinách- 3. týden. Nyní asi 2 dny vysazeny a má zustat cca 3 týdny stále na dietě- konzervy Hills. Koupila jsem i pastu Probican , kterou přidávám do krmení. Ale, nyní už zase začíná být hlen ve stolici, fenka je unavená, zhubla pul kg. Nyní trochu přibrala, ale stále močí a hlen ve stolici. Takže to vypadá, že ani nevydrží na těch konzervách 3 týdny, protože se ji zřejmně rozjede prujem. Navíc mě zaráží, že čurá i když nepije vubec. Myslela jsem na Gusch. syndrom, ale ona to mívá jen , jak jsem psala třeba 4 dny v měsíci, jinak vydrží. Není to, že by nadměrně pila a čurala. Ted je to ale tak, že jen čurá. Vypadá to, že se ani po dlouhé léčbě antibiotiky a dietě nedźdaří zánět střev vyléčit. Co dál, už se bojíme, že její život je jen samé trápení, než radost. Děkuji předem za váš čas.
Dobrý den, v dotazu popisujete mnoho zdravotnígh komplikací při zažívání. Zkoušíte kde co, podáváte antibiotika. V tomto případě bych se zaměřil na důkladnou diagnostiku co nám tyto potíže způsobuje. Nedá se zde popsat celá gastroenterologie, ale může se jednat například o bakteriální přerůstání, chonický zánět kolonu, intolerance krmení, alergie na některou složku z krmení a mnoho dalších patologických stavů. Takže navštívil bych pracoviště, kde se specializují na gastroenterologii, provedl bych důkladnou diagnostiku a následně nasadil léčbu. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.