Veterinární poradna

Zadat dotaz

Stránka: 1 2 3 ... 33 34 35 36 37 

Testudo hermanni boetgeri

28.01.2010 - Houfová Iva

Dobrý den, máme doma dvouletou hermanku (váha ca 330 g, délka 11 cm, zatím nezimovaná) a za poslední dva dny jsem zjistila, že nemůže chodit. Snaží se vstát, ale nejde jí to. Pouze se odráží zádníma nohama. Je to tak 2 týdny, co vůbec nezacházela do domečku a vždy zůstala nocovat pod vypnutou lampičkou. myslela jsem, že se jí tam prostě nechce, ale ona se tam vlastně nemohla doplazit. žere normálně - čínské zelí, granulky, skořápky... Začalo to vlastně tím, že jssem jí vyměnila podestýlku. ale ne za jiný druh, pouze dřevěné chipsy za dřevěné chipsy. šlo pouze o nové balení. Je možné, že by ty chipsy byli něčím napuštěné a mělo to vliv např. na nervovou soustavu želvy? nic jiného mě nenapadlo. Předem moc děkuji za odpověď Houfová Iva, Přelouč
Dobrý den, paní Houfová. Neochotota k pohybu u želv často souvisí s nedostatkem vápníku v krvi. Píšete, že krmíte skořápkami, ale aby mohl být vápník ze stravy vstřebán a zmetabolizován,je nutné UV B záření. Pokud není v teráriu UV zářič, může to být příčinou. Neochota k pohybu může souviset s nedostatek vit B. Dále nutné vyloučit pomocí RTG, zda želva nemá v sobě vejce,které by mohly tlačit na pánevní nervy. Intoxikace z podestýlky se projevuje celkovou skleslostí a nepříjímáním krmiva.I tato možnost by připadala v úvahu.Podestýlku je třeba ihned vyměnit a zajistit želvě hydrataci,vitamíny a podpůrnou léčbu. S pozdravem MVDr.Cvilinková

hnědá moč

26.01.2010 - sally

Dobrý den,potřebovali bychom poradit s léčbou našeho Rhodeskeho Ridgebacka. Je mu 8 měsícu a je na granulích K9 pro štěnata velkých plemen. Má úplně hnědou moč a na rozborech bylo: krev 3 , bílkovina 2 , PH 6 , záplava erytrocitů. Čím to může být a jaká je možná léčba. Předem moc děkuji za radu.
Dobrý den, vyšetření moči je potřeba doplnit ultrasonografickým vyšetřením močových cest. Popsaným rozborem moči uvádíte pouze informace získané z močového papírku, takzvany hexaphan. Je nutno moč odstředit a vyšetřit pod mikroskopem zda se v moči vyskytuje aktivní či neaktivní sediment. Tak se dá odlišit zánětlivý proces. Pokud se diagnostikuje zánětlivý proces lze nasadit antibiotika, nebo lze také moč odeslat na mikrobiologické vyšetření a přesně určit jaká bakterie infekci vyvolala a jaké antibiotikum na ní použít. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

operace

11.01.2010 - Eva

Dobrý den mám Alexandra malého asi 8 let.Na zádech se mu vyskytla boule která se zvětšuje.Doktor myslel že je to bradavice tak to povazoval,bez většího úspěchu.My jsme na vaše doporučení poslali vzorek do laboratoře a tam nám pak doktorka zdělila že to neni ani bradavice,zhoubný nádor ale je to původu kožního(nezhoubný,je to pod kůží,neprorůstá to dovnitř ale ven,udajné dělení buněk-rýchlý růst),podvazování má částečný efekt vždy vyroste nová.Doporučila operaci ale zdělila nám že je tady u papoušků problém s narkozou.Prosím poradte co je možné,jak by byla možná narkoza s úspěchem.Děkuji moc.Pěkný den.
Dobrý den,pokud se útvar neustále obnovuje,je vyříznutí namístě. Je možné také použít opakovaně lokálně preparát Lotagen, který nádůrek spálí. U papoušků je nejbezpečnější narkózou inhalační anestezie. Před zákrokem bych doporučila odběr krve s ohledem na funčnost jater a ledvin. Přeji pěkný den, s pozdravem MVDr.Cvilinková

Selhání jater a ledvin

29.12.2009 - Lucie

Dobrý den, máme 17ti letého malého knírače a před měsícem dostal silné záchvaty. Na veterinární klinice ležet 4 dny v umělém spánku, selhaly mu ledviny i játra. Dal se do kupy a má nasazenou dietu, kdy nemůže nic jiného jíst než dietní krmivo kd od firmy Hill´s a doplněk stravy "pupalku dvouletou". Chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné mu nějak přilepšit, ale aby mu to neuškodilo. Granule i konzervy už odmítá jíst. Byl zvyklý na kuřecí maso a hodně zeleniny. Mrkvu přímo zbožňoval. Předem Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, v tomto období při sníženém příjmu krmiva je nezbytné kontrolovat jaterní a ledvinné ukazatele v krvi. Při vysokých hodnotách postižení pacienti přestávají přijímat krmení a vypadá to, že nechtějí předložené granule. Pokud Váš knírač odmítá dietu Hills K/D, existují na trhu také jiné produkty od jiných firem. Například Purina veterinary diet NF renal failure nebo Eukanuba Renal faze I a jiné. V konečných fázích zvířata s obtížemi přijímají cokoli. Co se týče zeleniny, konkrétně mrkve, není v podávání žádný problém. Při ledvinovém selhávání může být nápomocen ještě produkt Ipakitine, vyvazující nadbytečný fosfor v potravě. S pozdravem Leoš Krkoška,Ph.D.

nesestouplé varle-kryptorchismus

26.12.2009 - Simona Hudcová

Dobrý den, mám 6měsíčního psa dlouhosr.kolie a nemá sestouplé pravé varle.Absolvovali jsme léčbu Depherelin Gonavetem (8 injekcí) a provádíme masáž třísel. Jaká je pravděpodobnost, že varle ještě sestoupí? Děkuji
Dobrý den, děkuji za tento dotaz. Hormonální léčba kryptorchismu se provádí maximálně do věku 16 týdnů. Začátek by měl být co nejdříve od zjištění skutečnosti. Pokud do tohoto věku nedojde k sestupu varlat do šourku, již se tak bohužel nestane. S pozdravem Leoš Krkoška,Ph.D.

krvácení z konečníku

26.12.2009 - Prchalová Jitka

Dobrý den, máme chov exotického ptactva. Mimo jiné máme také jeden pár amazoňanů modročelých a u samečka (stáří 9 let) se objevilo krvácení z konečníku. Nevíte prosím čím by to mohlo být způsobeno. Děkuji.
Dobrý den, příčin krvácení z kloaky u větších papušků může být hned několik. Může se jednat o krvácení z kloakálních papilomů,bradavic, jsou virového původu a dají se vyléčit. Nebo může krvácení pocházet ze střeva či z vývodných močových cest, které rovněž ústí do kloaky. Určitě doporučuji návštěvu veterinárního lékaře. S pozdravem MVDr.Cvilinková

Okusování tlapek

05.12.2009 - Králová Veronika

Dobrý den, naše šestiletá fenka Boloňského psíka si již několik let okusuje tlapky (vrchní strana tlapek, polštářky, nehty, trhání chlupů z tlapek). Začali jsme jí na noc, kdy to dělá nejvíce nandávat psí boty, ale k ničemu to nevedlo, začala si okusovat stejným způsobem stehna a klouby. Navštívili jsme dva veterináře, ani jeden si však nevěděl rady. Nezabrali silné leky na alergii (kortikoidy) ani všemožné masti. Vypozorovala jsem, že si tlapky začne okusovat v určitých situacích, například: někdo z rodiny přijde z práce domů, během naší večeře nebo přípravě jejího žrádla. Je možné, že se jedná o psychický problém. Jsme bezradní, prosím pomozte nám. Děkuji.
Dobrý den, v případě, že se pes zajímá o některou část těla a dochází k poškozování kůže či chlupů je potřeba vyloučit všechny možné příčiny. Nejčastěji může být příčinou parazitární invaze, zánět at už kvasinkový nebo bakteriální. Jedna z možností je také autoimunitní problém (alergie). Pokud se podaří vše vyloučit, může se jednat o psychický problém. Musí se vysledovat v jakých situacích dochází nejvíce k problémům. K potvrzení může pomoci například změna prostředí, změna Vašeho přístupu k výchově. Nejlépší by bylo, kdyby se podařilo odhalit konkrétní stresový faktor a ten následně odstranit. V určitých případech lze použít k léčbě léky v podobě antidepresiv například Anafranil s účinnou látkou Clomipramin. S pozdravem Leoš Krkoška,Ph.D.

Zvracení

05.12.2009 - Tereza

Dobrý den, chtěla bych Vás prosím požádat o radu. Můj pejsek Karinek (Anglický setr, 32kg, výška 67) mi posledních 14 dnů nepravidelně zvrací stravu a všechno co samozdřejmě pozře i bez mého vědomí (kousky klacku, lana na hraní, látek a jiné) Mám strach, byla jsem i u zvěrolékaře a ten udělal rozbory krve. Nic nenašli a vše v krvi je podle dokrota úplně normální. Poradil nám ať mu stravu namáčíme do mlíka a vody a dáváme mu jí vícekrát denně. To jsme prováděli posledních několik dnů, ale zvrací stejně. Zpočátku zvracel celé kusy natrávených granulí, jako kdyby je žaludek nemohl strávit. Byly měkké ale na pohled celé i tvarem po podávání rozměkčené stravy mlékem zvrací tušší kaši, ale zvarací dál.. Vypadalo to že Kar stravu nekouše, tak jsme mu jí dávali i z ruky, aby alespoň něco v žaludku udržel. Nevím, granule má pořád stejné i od stejného výrobce ProPlan, jsou i pro pejsky do 24 měsíců. Už opravdu nevím co dělat. Napadl jste mi Vy a zda s tím nemáte nějaké zkušenosti. Jestli mu nějak podpořit trávení, zda ho nemá dosti silné, opravdu nevím. Děkuji za odpověď Častulíková
Dobrý den paní Častulíková. V případě vzracení nenatrávaných granulí, které trvá několik dní je potřeba provést vyšetření trávicího traktu. Nepíšete jaký je věk Vašeho pejska. Z toho by se dalo vycházet zda tam nemůže být nějaké onemocnění spojené s vyšším věkem. Ve Vašem případě je nutné udělat rentgenologické vyšetření dutiny břišní, následně podat kontrastní látku a provést kontrastní studii. Kontrastní látka v žaludku a ve střevech nám zobrazí jeho funkčnost případně ukáže další anomálie. Další možností je provést ultrasonografické vyšetření dutiny břišní. V diferenciální diagnóze je celá řada onemocnění. Léčba by se měla provést na základě zjištěných skutečností. Pokud máte zájem o další informace, klidně mne kontaktujte. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

slinivka břišní

28.11.2009 - iveta

Dobrý den,máme čtyřletou fenku jezevčíka . Fenka se začla chvílemi divně třást, jednou denně zvracela a nechtěla vůbec žádnou stravu, ani oblíbené dobroty.Průjem neměla, jen měla občas dosti tuhou stolici.Neměla ani teplotu. Navštívili jsme vet.lékaře ,který fence udělal RTG a na naší žádost rozbor krve. Okamžitě nasadil antibiotika. Po vyš.krve nám sdělil že nefunguje slinivka. Nasadil 3 denní infuze a antib.Ale, přeci při onemocnění slinivky je silný průjem a úbytek na váze a velká žravost? Smí fenka při tomto onemocnění kozí mléko,tvaroh aj. mléčné produkty ?
Dobrý den. Pokud špatně nebo vůbec nefunguje slinivka břišní tak se jedná o chronické onemocnění, které jak správně píšete se projevuje chronickými průjmy, hubnutím a celkovým neprospíváním organismu. Pro potvrzení tak zvané pankriatické nedostatečnosti se dělají specifické testy jako je TLI test a cPLI. Tyto testy spolehlivě prokáží špatnou funkci slinivky. Jinak se to poznat spolehlivě nedá. Pri pankreatické nedostatečnosti nedochází k trávení proteinů ani tuků. Onemocnění se léčí dodáváním pankreatických enzymů a zvláštní dietou, která je lehce stravitelná. Mléčné produkty se musejí vyzkoušet. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

bolest zadní končetiny - prosím o radu

25.11.2009 - Sylvie Malá

Dobrý den, mám 15-ti letou kobylu ve výborné fyzické kondici, pastevně odchovávanou 24/7. Dnes jsme jí našli stát se zdviženou zadní nohou, na kterou nechce došlápnout. V kopytě jsme nenašli cizí předmět ani poranění, kopyto nehřeje, noha při promačkání nevykazuje bolest, spěnka je nepatrně oteklá. Otok je měkký, nehřeje. Kobyla není apatická a je stále při chuti, ale nechce pro bolest chodit. Pro začátek jsme nohu namasírovali chladivou kostivalovou mastí a klisnu nechali na louce. Ve spěnce je úplně nepatrná oděrka, které bychom za normálních okolností ani nevěnovali pozornost. Samozřejmě jsme jí vydesinfikovali. Prosím proraďte jak postupovat dál. Děkuji
Dobrý den, pokud se jedná o ortopedický problém u koně odkážu Vás na MVDr. Žerta, Veterinární a farmaceutická univerzita. Omlouváme se,ale koně v naší praxi neděláme. S pozdravem leoš krkoška

Veterinární poradna

ZAVŘÍT

Váš dotaz byl odeslán!

Napište Váš dotaz

Jméno *
Email *
Předmět *
Dotaz *
* Vyžadovaná pole