Veterinární poradna

Zadat dotaz

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 ... 35 36 37 

Pigmetnové skvrny

22.01.2015 - Jan Havran

tmavé skvrny na analním otovru psa dvouletý pejsek má na análním otvoru asi 3 tmavé skvrny, které dříve neměl, mám pocit že se i "stěhují".nejsou vystouplé, jsou hladké, vypadají jako pigmemntové skvrny na bříšku, ale pár týdnů zpátky měl analní otvor bez skvrn děkuji za odpověd.
Dobrý den, podle popisu by se mohlo jednat o pigmentové skvrny. U některých plemen psů se mohou tyto skvrny vyskytnout i po narození. Pokud se na kůží budou vyskytovat znepokojující změny dermatologií se u nás zabývá MVDr. Magda Kunertová. S pozdravem Leoš Krkoška Ph.D.

Kastrace kocoura

21.01.2015 - Martina

Dobrý den, máme doma 9 měsíčního kocourka. Před měsícem jsme ho daly kastrovat a teď jsem si všimla že má jedno varle větší a to druhé skoro žádné. Přijde mi to divné. Prosím o radu čím to může být nebo zda se to ještě nějak spraví? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, pokud Váš kocourek podstoupil kastraci, již by varle nemělo být přítomno v šourku. Pokud se daném místě i po měsíci vyskytuje nějaký otok je lepší navštívit lékaře pro vyloučení případného zánětu v místě chirurgie. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

Péče o králiky

20.01.2015 - Barbora

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se na vašem pracovišti věnujete také drobnějším savcům jako jsou např. králíci. (Vakcinace apod) Děkuji za informaci
Dobrý den, těmto zvířatům se věnujeme. Poskytujeme jim komplexní péči. U nás se na ně specializuje doktorka Magda Kunertová. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

Antibiotika Noroclav

20.01.2015 - lenka bretzova

dobry den muzu se zeptat na co se uziva noroclav 250g?doktor nam ho predepsal a nedal mi pribalovej letak tak bych chtela vedet na co se uziva.pejsek ma zuzenou tracheu a zvetsene srdicko musi je uzivat?
Dobrý den, lék Noroclav je antibiotikum. Používá se při bakteriálních zánětech různého původu. Jedná se amoxicilin potencovaný kyselinou klavulanovou. Použití tohoto tohoto léku na respirační potíže musí zhodnotit lékař, který ho používá. Takto přes listárnu se nedá věrohodně poradit. Praktikující lékař by Vám na dotaz měl vysvětlit proč zvolil tento lék a co čeká od jeho účinku. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

Kloubní výživa

08.01.2015 - Eva Tvrdíková

Dobrý den, chtěla bych se zepat, zdali je možné bez rizika podávat zdravé feně NO (věk dva a čtvrt roku) kloubní výživu jako prevenci před kloubními potížemi v pozdějším věku. Popřípadě jak dlouho, jestli mám dělat nějaké přestávky, nebo snížit dávku, když zatím žádné zdravotní problémy nemá. Ptám se, jelikož jsem slyšela názor, že to může u zdravého psa naopak uškodit. Krmím Britem Carnilove v běžné doporučené dávce a se psem neprovozuji žádné speciální aktivity náročné na pohybový aparát. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví v novém roce. Eva Tvrdíková
Dobrý den, podávání kloubní výživy pro dospělé psy nemá žádný efekt. Můžete komerční preparáty podávat s přestávkama nebo bez přestávek. Je to jedno. Jedná se glykoproteiny a polysacharidy, které se v žaludku a ve střevech natráví a stráví jako jakékoli krmivo a do kloubu nedojde nic. Pokud je kloub zdravý, tak žádný komerční preparát nepotřebuje a ani není žádný preventivní mechanismus při pravidelném užívání. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

Příjem krmiva

03.01.2015 - Bártová Lenka

Dobrý den mám doma 10ti měsíční fenku jezevčíka, poslední asi dva měsíce po každém jídle krká. Krmím ji granulemi (K9 junior - pro štěňata a březí feny) s kuřecím vývarem. Je to velmi živé štěně pořád něco hlodá okusuje a proto se chci zeptat jestli z toho nemůže mít podrážděný žaludek? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, podle popisu se nejedná o problém. Někdy se může při hltavém příjmu krmiva stát, že dojde ke spolykání vzduchu, který pak musí ven. O podráždění žaludku se nejedná. S pozdravem leoš krkoška, Ph.D.

kastrace psa komplikace

02.01.2015 - Markéta Varyšová

Dobrý den,před 14 dny jsme byli kastrovat psa boxera(15 měsíců) vše probíhalo dobře,ale asi 8 den se na ránu dostal i přes límec a podráždil si ji-odřel límcem asi. Od toho dne otok šourku tak na jednu pěst-dostali jsme na 6 dní nějaké kapky ,prý na přeléčení-a dále ponechán límec a hlídali jsme ho až do 14 dne od operace.Problém je ted ,že rána se trochu rozjela a stehy zůstali na jedné straně té rozjeté rány a vet odmítá stehy (silonové tvrdé )vytáhnout,že to nemáme řešit,že to prý už je jen kožní problém a zbytek se dohojí. Mám za to ,že pes to neustále líže a chce ty stehy vylízat a vet nám naznačuje,že ví co dělá a že nemáme hledat problém kde není-prosím o radu,jít jinde? nekrvácí to ale je to mokvavé
Dobrý den, když je po dvou týdnech od operace rána oteklá a něco z ní vytéká, jedná o sekundární infekci. Samotná potřeba lízat místo chirurgie pacientem je jakýsi důkaz, že je tam přetrvávající infekce. Doporučil bych vzít z tohoto místa vzorek na mikrobiologickou kultivaci ať se zjistí v laboratoři jaká bakterie infekci způsobila a provedl se antibiogram na jaké antibiotikum je citlivá. Mezi tím se nasadí širokospektrální antibiotika celkově v tabletách. Po výsledku kultivace se případně ATB změní. Co se týče přítomnosti silonových stehů je to na uvážení samotného lékaře zda je nutno či nikoli šicí materiál odstranit. Při výskytu pooperačních komplikací a není-li rána příliš velká se postižené místo již znovu nešije a počká se na sekundární vyhojení. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

9 let starý králík

25.12.2014 - Caroline

Dobrý den, máme doma devět let starého králíčka zakrslého beránka. Celou dobu byl v pořádku, až před dvěma týdny začal mít nějaké vratké zadní nožičky. Příliš proto neskáče. Často totiž přepadává. Drbe se už jen u země. Zdá se mi, že je to den ode dne horší. Nevíme o tom, že by se mu něco stalo a ani nevykazuje známky pasivity, normálně jí, pije, mazlí se, ale jen sedí, už se nenatahuje, nebo odpočívá ve sfinga poloze. Chci se proto zeptat, zda je možné, že jsou to známky stáří, nebo co by králíčkovi mohlo být? Nechce se mi ho brát ne veterinu, protože přece jen je starý a bojím se, že nějaké injekce by mu mohly uškodit. Jak by případně probíhalo vyšetření? Děkuji a přeji pěkný den. S pozdravem Caroline Kornelová
Dobrý den, podle popisu se pravděpodobně jedná o stařecké změny. V devíti letech je to pravdpěpodobné. Ovšem s jistotou se to řící nedá. Určitě by stálo za to navštívit svého veterináře, aby se udělala aspoň základní vyšetření klinického stavu a vyloučit něco co by znamenalo, že se váš králík trápí. Infekce na pracoviště veterináře se bát zcela jistě nemusíte, jelikož se vždy provádí patřičná opatření. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

Pozření nestravitelného krmení

19.12.2014 - Tereza K.

Dobrý den máme 6 měsíční štěně bernského salašnického psa. Je to fenka. Všechno kouše a dostala se do mamky tašky a snědla 25 žvýkaček nevíte co máme dělat? Prosíme odpovězte děkujeme
Dobrý den, pokud dojde k pozření nestravitelých částí krmiva je nutno ihned vyhledat odbornou pomoc. Určitě to není situace, kdy se věci řeší přes internetovou poradnu. Při troše štěstí se nemusí nic stát a žvýkačky trávicím aparátem projdou bez narušení zdravotního stavu. Když se podobná věc řeší do dvou hodin od pozření lze vyvolat zvracení. Máme k dispozici silná emetika, látky vyvolávající velmi silné zvracení a tak lze evakuovat nežádoucí obsah žaludku. Některá cizí tělesa lze vyjmout pomocí endoskopiské techniky, tak zvaný gastroskop. Nezřídka podobné případy končí na operačním sále a nutností operace. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.

Náklon hlavy u králíka

19.12.2014 - Linda Hrubanova

Dobrý den, mámzakrslého králika. Asi před 2 roky měl potíže a od té doby má hlavu nakloněnou napravo. Očičko co má dole ji zčervenalo, opuchlo a nenechá si na něj šáhnout. Z oka vytéka bílá tekutina (zapáchá). Nevím co to je a jak jí můžu pomoct.
Dobrý den, v tomto případě by se mohlo jednat o onemocnění centrální nervové soustavy vyvolávající patogen Encephalitozon cuniculi. Průkaz se dá provést vyšetře ním krve. Také se může jednat o zánětlivé onemocnění středního ucha nebo o zánět za očním bulbem , tak zvaný retrobulvární absces. Vše si vyžádá vyšetření a po správné diagnostice nasazení specifické léčby. S pozdravem Leoš Krkoška, Ph.D.